Fægteklubben

Aramis Dragør

Sommertravlt i Aramis. Klar til start!

Imens sommeren har kørt på højtryk, har trænerne i Fægteklubben Aramis Dragør haft travlt.

I starten af juli deltog Johannes Olsen i kårdelandsholdets træningslejr forud for VM i Kina. Johannes der er første års senior, havde ikke kvalificeret sig til VM, men deltog i træningslejreren, der også havde besøg af landsholdsfægtere fra England, Holland og Sverige. Det var 5 intense dage med fægtning på højt niveau. I dagene fra den 30. juli til 5.august er Johannes på træningslejr med Dansk Fægte Forbund, hvor han udover sin egen træning, træner de andre fægtere og på den måde får et inspirerende samarbejde mellem mange af landets fægtetrænere. Dette for at dygtiggøre Johannes både som fægter og som træner.

Sofie Olsen deltager i Fægteklubben Trekantens sommerlejr og dommeruddannelse i Sakskøbing i dagene fra den 7. august til 11. august. Her vil det være den fransk fægtemester Sylvain Petaux der står for undervisningen.

Imens Johannes og Sofie har svedt på pistene, så svedte Peter Borchardt på værkstedet, hvor han har gennemgået klubbens udstyr, så vi er klar til den nye sæson der starter torsdag den 16. august. Børne og unge fægterne fægter mellem kl 18.00 og 20.00, mens de voksne starter kl. 20.00 og fægtere frem til kl. 21.30.

På klubben hjemmeside www.aramis-faegtning.dk kan du finde flere nyttige oplysninger om klubben og om fægtning i almindelighed.

Fægtning er en klassisk sport der har udviklet sig gennem tiden og fremstår topmoderne med ledninger, blinkende lygter og lyde. Du får trænet dine evner til koordinering, balance, hurtighed, smidighed og taktisk forståelse. Sporten er for dem der på samme tid gerne vil selv, men som også gerne vil være sammen med andre. Fællesskabet er i centrum, men der er fokus på den enkelte. Én for alle, alle for én!

Venlig hilsen
Formand Lars Peter Olsen
Mobil 2224 1685 Mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Aktiviteter

20. Juli 2019
Nyheder

Thumbnail Rasmus Ladefoged var ene om at repræsentere Fægteklubben Aramis Dragør ved DM for B & U fægtere i...
Thumbnail Jævnfør klubbens vedtægter §6 indkaldes herved til ordinær generalforsamling i Fægteklubben Aramis...
Thumbnail Året 2018 blev et år præget af en større udskiftning af medlemmer, men vi har allerede etableret...
Glædelig jul og godt nytår
20. December 2018
Thumbnail Hele Amagers fægteklub i Dragør, ønsker alle medlemmer med familie samt de mange støtter en rigtig...

Træningssted
Brugtmarked
Forbund
Sponsorer
sponsorroller

Fægteklubben Aramis Dragør
Formand Lars Peter Olsen
Harevænget 49
2791 Dragør

 

Cvr. nr. 37765821

 

Mobil +45 2224 1685 - Formand Lars
Mobil +45 2618 6645 - Træner Peter
Mobil +45 5042 1897 - Træner Johannes

 

info@aramis-faegtning.dk

Bankforbindelse

Arbejdernes Landsbank
Reg.nr. 5325
Kontonr. 0248457

Genveje

Medlemsskab

Træningstider

 

Eksterne links

Ranglister


Copyright © 2019 Fægteklubben Aramis Dragør. Alle rettigheder reserveret.
Joomla! er fri software udgivet under GNU General Public Licensen.