Fægteklubben

Aramis Dragør

Nyhedsbrev nr. 1

 

Kære medlem af Fægteklubben Aramis Dragør

Stor tak, for støtten!
Velkommen til Fægteklubben Aramis Dragørs første Nyhedsbrev.
FAD er den officielle forkortelse af klubbens navn og vil blive brugt i mange sammenhænge.
Op til vores start den 16. august gik vi og var rigtig spændte på, hvordan det hele skulle forløbe. Og vi er blevet positivt overrasket og dermed glade. De første gange kom der flere interesserede og besøgte os, og rigtig mange har meldt sig ind i klubben. Men vi har stadig både plads til og brug for flere medlemmer. Så kender du nogen i Dragør eller på det øvrige Amager, der kunne tænke sig at prøve kræfter med fægtesporten, så tag dem endelig med til træning. De skal være velkommen!

En række virksomheder med tilknytning til Dragør har ydet en stor økonomisk hjælp ved etableringen af FAD. Uden deres støtte, havde det ikke været muligt at komme så godt i gang. Vi håber, at I vil have vores sponsorer i jeres tanker når I skal handle. Det er blikkenslagerfirmaet Orla Hansen & Søn A/S, Murermester Gert Petersen aps., Guldsmed Barbara Maria, Revisionsfirmaet, Gutfelt A/S og Møller Jensen MENY.

Frivillighedsdag
Dragør kommune har inviteret os og andre klubber fra Dragør til Frivillighedsdag fredag den 30. september på Dragør gamle færgehavn. Her kan vi vise vores sport frem og derved få udbredt kendskabet til FAD. Vi vil også benytte lejligheden til at fortælle om muligheden for at være frivillig i vores klub.
I den forbindelse har vi brug for, at både fægtere og forældre møder op og hjælper os med at udbrede kendskabet til Fægteklubben Aramis Dragør. I vil få en særlig information om dette arrangement i løbet af nogle dage.

Stævnedeltagelse
Lørdag den 1. oktober er der i Gilleleje både MM-vision Cup og Kårde-Cuppen.

MM-vision Cup er et rigtig godt B&U begynderstævne. Det er uformelt og hyggeligt. Fægterne får fægtet en masse, mødt nye mennesker og prøvet kræfter mod fægtere fra andre klubber. MM-Vision Cup er en serie på 6 stævner. Stævnet i Gilleleje er nummer 5 i rækken. Det 6. fægtes til november.
Kårde-Cuppen er for aldersgruppen fra 15 år og opefter. Her er mange nye fægtere men også mange ældre og erfarne fægtere, dog sjældent eliten!
B&U fægterne skal være i Gilleleje ca. 9.30 og dem der skal fægte Kårde-Cuppen skal være klar kl. 14.

I øvrigt vil vi både til træning og på hjemmesiden holde jer orienteret om kommende stævner. Johannes vil finde de stævner som passer til vores fægteres niveau og få arrangeret fælles transport til disse stævner.

Møde med forældre og fægtere
Den 27. september afholder vi det første forældre- og fægtemøde. Her vil vi fortælle lidt om vores planer for de næste måneder. Vi vil lave aftaler om forskellige frivillige projekter for klubben. Og vi vil lave aftaler omkring transport og andre logistiske ting vedrørende stævnedeltagelse. Ligesom vi vil have plan for frivillighedsdagen den 30. september klar.

Fægtetøj og udstyr
Fægtetøj- og udstyr kan købes brugt eller gennem forskellige forhandlere. På Facebook er en gruppe der formidler kontakten mellem sælgere og købere af brugt udstyr, ligesom det kan være muligt at købe brugt tøj ved fx MM-Vision Cup. Der findes ikke nogle egentlige forretninger i Danmark der forhandler fægtetøj- og udstyr, men små forhandlere der ligger inde med et mindre lager og kan skaffe ting hjem ved bestilling. Vi vil anbefale tøj og udstyr af mærket Allstar og kan formidle kontakten til forhandleren.

Klubtøj
Bestyrelsen har lavet en aftale med Ama’r Sport om at få lavet en klubdragt og et træningssæt.

Det er af mærket Addidas, Jakken er kongeblå, buksen er mørkeblå og klubbens logo er på jakkens bryst og ryg. Shortsene er ligeledes kongeblå og t-shirten er rød. Klubbens logo vil være på brystet.
Tøjet kan ses på klubbens hjemmeside - dog uden logo. For at få tøjet leveret til en fordelagtig pris skal vi lave en samlet bestilling.
Prisen for træningsdragten er 550,00 kroner mens shorts og t-shirt er 280,00 kroner.
Tøj bestilt senest den 18. september leveres senest den 28. september så det kan bæres på Frivillighedsdag. Tøj bestilt inden 19. november leveres så det kan ligge under juletræet.
Tøjet fås i børnestørrelser og op til 3xl.

Renovering af Hollænderhallen
Politikerne på Rådhuset har netop bevilget et stort beløb til renovering af Hollænderhallen. Bygningen skal igennem den helt store tur. Først skal facaderne ordnes, dernæst taget og til sidst skal det indvendige gøres tidssvarende. Politikerne har lovet at brugerne skal inddrages i projekteringsfasen vedrørende det indvendige. Så sidder der en byggesagkyndig og læser dette brev, er det måske dig, der skal hjælpe bestyrelsen med at få tænkt fægtning ind i renoveringen af Hollænderhallen.

De bedste hilsner
På bestyrelsens vegne
Lars P. Olsen

Træningssted
Brugtmarked
Forbund
Sponsorer
sponsorroller

Fægteklubben Aramis Dragør
Formand Lars Peter Olsen
Harevænget 49
2791 Dragør

 

Cvr. nr. 37765821

 

Mobil +45 2224 1685 - Formand Lars
Mobil +45 2618 6645 - Træner Peter
Mobil +45 5042 1897 - Træner Johannes

 

aramis@aramis-faegtning.dk

Bankforbindelse

Arbejdernes Landsbank
Reg.nr. 5325
Kontonr. 0248457

Genveje

Medlemsskab

Træningstider

 

Eksterne links

Ranglister


Copyright © 2023 Fægteklubben Aramis Dragør. Alle rettigheder reserveret.
Joomla! er fri software udgivet under GNU General Public Licensen.